Jaka powinna być komunikacja wewnętrzna w firmie? Przede wszystkim szybka, płynna i skuteczna. Szybkość ma kluczowe znaczenie dla kontrolowania wprowadzanych zmian, płynność ma ogromny wpływ na jakość dialogu między pracownikami, a przełożonymi, a od skuteczności zależy czy na podstawie zgromadzonych informacji w zespole zajdą zmiany na lepsze. Wszystkie te cele możesz osiągnąć w prosty sposób – wykorzystując ankiety internetowe do badań pracowników. 

Czy wiesz, że…

ankiety online mogą z powodzeniem zastąpić spotkania czy konferencje, które nie tylko zabierały cenny czas, ale generowały ogromne koszty?Zamiast zwoływać spotkanie zespołu i dyskutować na nim na temat wewnętrznych spraw, wyślij do pracowników ankietę. Szybko zobaczysz jak bardzo usprawni to wewnętrzną komunikację z korzyścią zarówno dla działu HR, jak i pracowników.

Dlaczego ankiety online idealnie sprawdzą się dla wewnętrznej komunikacji w Twojej firmie?

 • minimalny wysiłek – korzystaj z gotowych szablonów i twórz ankiety nawet w kilka minut,
 • niskie koszty – na jednym koncie możesz stworzyć setki różnych ankiet,
 • dostęp dla każdego – wystarczy służbowy e-mail lub nawet link, 
 • wyniki w jednym miejscu – gwarancja uporządkowanych wyników i dostępu do badań 24/7,
 • łatwa analiza – zapomnij o żmudnej, ręcznej analizie w Excelu. Korzystając z filtrów czy tabel krzyżowych możesz przeprowadzić ją wewnątrz panelu,
 • automatyczne generowanie raportów – dział HR musi mieć dowód na to, że decyzje były podjęte po konsultacji z pracownikami. Czytelne raporty z wynikami świetnie się do tego nadadzą.

Przykłady ankiet wykorzystywanych do komunikacji wewnętrznej:

Wykorzystaj komunikację wewnętrzną do motywowania pracowników!

To, w jaki sposób komunikujesz się wewnątrz firmy ma ogromny wpływ na to, w jaki sposób pracownicy funkcjonują i jak czują się w organizacji. To z kolei wpływa na czynniki, od których w najwyższym stopniu zależy motywacja i chęć do pracy. Dzięki ankietom online masz szansę usprawnić komunikację wewnętrzną w szybki sposób zbierając opinię dotyczącą tak ważnych aspektów motywujących, jak:

 • wynagrodzenia,
 • świadczenia dodatkowe,
 • poczucie spełnienia i samorealizacji,
 • współpraca w zespole,
 • relacje z przełożonym,
 • warunki pracy,
 • możliwość rozwoju.

Realizuj cele HR i zobacz efekty od razu – ankiety online 

Wykorzystując ankiety internetowe do wewnętrznej komunikacji w firmie efekty swoich działań zobaczysz od razu. Oto kilka przykładów celów, które możesz osiągnąć wykorzystując badania pracowników online:

Wymiana pomysłów i burza mózgów 

Najlepsze pomysły na rozwój firmy często pochodzą z wnętrza organizacji. W końcu kto zna firmę i jej klientów lepiej, niż pracownicy? Jeśli nie masz czasu lub warunków na tradycyjne spotkania i burzę mózgów w sali konferencyjnej zastąp je ankietami online. To świetny sposób nie tylko na zbieranie opinii, ale i szybką wymianę informacji w firmie. Co więcej – wyniki takich konsultacji i spotkań online możesz szybko wygenerować do postaci raportów i zaprezentować osobom decyzyjnym. 

Płynna komunikacja w zespole

Wymiana informacji w zespole nie wymaga już długich rozmów telefonicznych, zapamiętywania adresów e-mail, a nawet tworzenia grup na firmowych komunikatorach. Sposoby te sprawdzą się idealnie w codziennej, szybkiej komunikacji, jednak w przypadku wieloosobowych projektów i gdy efekty dyskusji mają być widoczne od razu, lepiej skorzystać z ankiety online. Kwestionariusz daje możliwość uporządkowania wymienianych informacji i zapewnia równość uczestników dyskusji. Dla organizatora takiego procesu plusem jest także szybkość tworzenia ankiet i bardzo łatwa dystrybucja. 

Satysfakcja i zaangażowanie

Nie zapominajmy, że podstawowy cel ankiet internetowy to… po prostu badania pracowników. Do najbardziej popularnych ankiet dla pracowników należą z pewnością badania satysfakcji z pracy i zaangażowania. Dzięki nim działy HR mogą trzymać rękę na pulsie zadowolenia w swoich zespołach i firmach, a na podstawie wyników szybko wprowadzać zmiany i eliminować elementy, które powodują niezadowolenie czy stres pracowników. 

Platforma do wymiany wiedzy i doświadczeń

Ankieta online to świetny sposób nie tylko na sprawdzenie wiedzy pracowników zdobytej podczas kursu czy szkolenia (wykorzystując testy wiedzy), ale i na wymianę doświadczeń. Dzięki kwestionariuszom internetowym pracownicy działu HR mogą szybko zebrać pytania dotyczące kwestii niezrozumiałych dla zespołu (np. dotyczących obsługi strony www, nowej oferty, zasad BHP) i odpowiedzieć na nie w ankiecie online. 

Odkrycie motywacji pracownika

Czasami, żeby odkryć co powoduje, że ludziom chce się pracować wystarczy… spytać. Ankiety online wykorzystywane do komunikacji wewnętrznej w firmie pozwolą Ci w bezpośredni, a jednocześnie anonimowy sposób, zebrać opinię pracowników. Już w jednym badaniu możesz dowiedzieć się czy działania podejmowane przez zespół HR w celu motywacji pracowników (np. benefity, integracje, wyjazdy) spełniają swoją rolę, czy może warto zastanowić się nad innymi rozwiązaniami. 

Integracja zespołu

Udane spotkanie lub wyjazd integracyjny to taki, który odzwierciedla zainteresowania i preferencje zespołu. Skąd masz wiedzieć czy Twoi pracownicy wolą weekend w SPA czy górską wyprawę w Bieszczady? Zapytaj ich o to! Ankieta online pozwoli Ci szybko zabrać opinie całego zespołu i podjąć decyzję zgodną z wolą większości. Korzystając z zaawansowanych opcji Webankiety możesz zadecydować np. że każdy pracownik może zagłosować na pomysł wyjazdu tylko raz lub że wyniki będą wyświetlane na ekranie respondenta od razu po zakończeniu badania.

Widoczne efekty pracy HR

Webankieta pozwala na automatyczne generowanie raportów z badań, dlatego możesz podzielić się wynikami ankiet nie tylko z pracownikami, ale i przełożonymi. Dzięki temu każda decyzja podjęta przez dział HR lu kadry będzie miała oparcie w wypowiedziach zespołu. Raporty opatrzone są estetycznymi wykresami, a ich treść można dowolnie edytować, dlatego świetnie nadadzą się do umieszczenia w prezentacji podsumowującej pracę zespołu HR czy jako wizytówka firmy na zewnątrz. 

Komunikacja wewnętrzna przy użyciu ankiet online to:

 • szybkość działania,
 • płynność wymiany informacji,
 • przejrzystość procesów i wyników,
 • łatwa analiza i automatyczne generowanie raportów,
 • minimalny wysiłek po stronie HR,
 • dopasowanie do potrzeb firmy i pracownika,
 • łatwe dzielenie się wynikami i wiedzą.

Chcesz znaleźć więcej informacji na temat komunikacji wewnętrznej? Zajrzyj to tych artykułów:

Rozpocznij komunikację wewnętrzną w firmie z Webankietą

Już teraz możesz rozpocząć tworzenie swoich pierwszych ankiet online wykorzystywanych do wewnętrznej komunikacji w firmie. Załóż darmowe konto i przez 14 dni wypróbuj możliwości, jakie Tobie i całemu działowi HR może dać Webankieta. Jeśli nie wiesz, który z oferowanych w Cenniku Pakietów byłby dla Ciebie najlepszy, zachęcamy do kontaktu z naszymi ekspertami. Chętnie pomożemy!

Zapisz się do newslettera

Poszerzaj swoją wiedzę w temacie badań klientów, pracowników i rynku - zostań ekspertem badań ankietowych!

Pamiętaj, w każdej chwili możesz się wypisać.